מבית המלאכה הקטן אלקטרה צמחה למובילה באיכות, בשירות ובחדשנות

מעל 70 שנה שאלקטרה עוסקת בייצור וייצוא שלך מוצרי חשמל בכלל ומזגנים בפרט. במהלך שנת 2017 אלקטרה ערכה שדרוג מערכות הקירור בהתאם לתנאי האקלים ודרישות הלקוחות, שמירה על נכסיות המותג ומעמדו בשוק ושנה דגש מיוחד על הובלה באיכות השירות ובחדשנות המוצרים

פורסם בתאריך: 05/12/2017, גיליון 1899

אלקטרה מובילה את שוק המזגנים בישראל (על פי דוח GFK לחודש ספטמבר 2017) עם שלושה מותגים: אלקטרה, אלקו ו-DAIKIN. בשנת 2017, אלקטרה פיתחה והשיקה מגוון פתרונות חדשים, הגדילה את יצוא מוצרי המפעל בראשון לציון ושידרגה את מערכי השירות והייצור.

 

אלקטרה נוסדה בשנת 1945 כבית מלאכה קטן לתיקון מוצרי חשמל ביתיים. במהלך השנים החלה החברה לייבא לישראל מוצרי חשמל של חברת Westinghouse האמריקנית, ביניהם מזגנים, שיהפכו במהרה למרכז הפעילות שלה.

 

בשנת 1961 הקימה אלקטרה את מפעל המזגנים הראשון בישראל והפכה למפתחת וליצרנית עצמאית. במהלך השנים פיתחה אלקטרה את מזגן החלון הראשון בישראל, את המזגן המפוצל עם בקרה אלקטרונית ושלט רחוק, מזגנים ניידים ומזגני אינוורטר.

 

לאחר מכן, בשנת 1973, אלקטרה עברה לאזור התעשייה החדש בראשון לציון, והקימה קריה בשטח של 55 דונם, הנחשבת לאחד המפעלים המתקדמים במזרח התיכון. בשנת 1991 נרכשה החברה על ידי אלקו החזקות בבעלות גרשון זלקינד, והחלה להתפתח גם מעבר לים באמצעות רכישת חברות ושיווק מוצרים לאירופה, דרום אמריקה, אוסטרליה ויעדים נוספים.

 

אלקטרה פועלת באמצעות ארבע חטיבות: חטיבת מיזוג אוויר ואקלים, המפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות מיזוג אוויר; חטיבת קמעונאות חשמל, המפעילה את רשתות החשמל והאלקטרוניקה מחסני חשמל ושקם אלקטריק, חטיבת הסחר והמותגים, המייצגת מותגים כמו פיליפס, מילה, סאוטר והיטאצ'י וחטיבת התקשורת - היבואנית הרשמית בישראל של מוצרי Sony Mobile ו-Huawei, ביניהם סמארטפונים, טאבלטים וגאדג'טים. לאחרונה רכשה אלקטרה מוצרי צריכה גם את מפעילת הסלולר גולן תקשורת.

 


האתגר השיווקי

שנת 2017 הוגדרה באלקטרה כשנת ה"פלוס" בכל ערכי הליבה של המותג - שדרוג המזגנים ומערכות הקירור בהתאם לתנאי האקלים המשתנים ודרישות הלקוחות, שמירה על נכסיות המותג ומעמדו בשוק ודגש מיוחד על מובילות באיכות, בשירות ובחדשנות.

 

הפתרונות היצירתיים

אלקטרה View: בינה מלאכותית בשירות המזגנים. כחלק מאסטרטגיית ההובלה בחדשנות, חתמו אלקטרה ו-IBM על הסכם שיתוף פעולה ראשון מסוגו בישראל לפיתוח אלקטרה View - מערכת שירות אדפטיבית שתאפשר ללקוח לתכנן את פעולת המזגן באופן חכם וחסכוני מכל מקום, כמו גם תאפשר למוקד השירות בקרה מרחוק, התראה על תקלה ואף טיפול מרחוק בחלק מהתקלות, ללא צורך בהגעת טכנאי. המערכת תתבסס על ווטסון - פלטפורמת IBM הפועלת בענן ומובילה את מהפכת המחשוב הקוגניטיבי והבינה המלאכותית.

 

התקשורת החכמה בין המזגנים למרכז השליטה והבקרה של החברה תתבצע באמצעות יישומי Watson IoT, המאפשרים מעבר נתונים בצורה מאובטחת. עיבוד הדאטה שייאסף מכל המזגנים המחוברים למערכת ייעשה על ידי Watson Analytics שיאפשר הפקת תובנות אונליין, למקסום פעילות המזגן וחוויית הלקוח.

 

באמצעות טכנולוגיות בינה מלאכותית המזגן החכם "ילמד" את דפוס ההפעלה והצריכה של הלקוח, יעקוב אחר תקינותו וישלח התראות למוקד במקרה הצורך, למשל במקרה של מחסור בגז, לחץ גבוה במעבה, פילטרים סתומים, בעיות ניקוז ועוד. במידת הצורך, מוקד השירות יצור קשר עם הלקוח או המתקין ויתריע על התקלה תוך ניסיון לתת מענה וסיוע מרחוק. הדבר צפוי לשפר את השירות ללקוח ולחסוך לו זמן יקר, וכן לייעל את עבודת הטכנאים והשימוש במשאבי החברה.

 

בשלבים מאוחרים יותר, בכוונת אלקטרה לנצל יתרון טכנולוגי נוסף של החברה הגלובלית, ולשלב במערכות עדכוני מזג אוויר שוטפים ממערכת החיזוי של The Weather Company אשר בבעלות IBM העולמית. עדכוני מזג האוויר יסייעו לכוון את הלקוחות בתכנון פעולות מומלצות למקסום חוויית השימוש, הפחתת צריכת החשמל תוך צמצום הוצאות ושמירה על הסביבה.

 

שדרוג סדרות המוצרים. אלקטרה הכניסה שיפורים בכל המוצרים והסדרות, בין השאר באמצעות הגדלת התפוקות, שיפור היעילות והחיסכון בצריכת חשמל ושדרוג קלות התחזוקה של המזגנים.

 

בסדרת הפלטינום + היוקרתית חוזקה תפוקת הקירור והחימום על מנת לספק מענה לציפיות הלקוחות למזגן חזק, שהשפעתו ניכרת בבית או במשרד באופן עוצמתי ומיידי. בנוסף, שודרגו המעבים, הן ברמת העיצוב והן ברמת העמידות לתנאי האקלים המשתנים, ונוספו מכווני אוויר ממונעים לצדדים לפיזור אויר מקסימלי, החל מדגם 280 (ולא כפי ששווק עד כה, מדגם 400).

 

בסדרת הפלטינום אינוורטר + הוגדלו תפוקות הקירור באופן משמעותי לקבלת מזגנים עוצמתיים יותר, ונוספה אפשרות לתפעול אוטומטי בשבת.

 

בסדרת הקלאסיק + החדשה שודרגו המעבים לקשיחים יותר ושודרג עיצובם. סדרת הקלאסיק + היא זוכת פרס העיצוב לשנת 2016, וגם בסדרה זו נוספו מכווני אוויר ממונעים לצדדים. עם השידרוג התארך משמעותית פרק הזמן בין פעולות התחזוקה והניקיון, וכן התקצר בכ-20% זמן ההתקנה.

 


במקביל ממשיכה אלקטרה בשיווק מזגן המיני מרכזי החכם, המאפשר חיסכון ויעילות בצריכת החשמל באמצעות בקרה על כל חדר בנפרד, בעלות של פחות מ-2 שקלים ללילה. במערכת זו ובסדרות נוספות מותקנת טכנולוגיית SMART WIFI - המאפשרת הפעלה קולית, שליטה מרחוק וממשק לבית חכם. כמו כן, 80% מהמוצרים שודרגו לדירוג אנרגטי גבוה יותר וחסכוני יותר.

 

קמפיין "פחות מ-2 שקלים ללילה". גם השנה המשיכה אלקטרה בקמפיין תחת הסלוגן "פחות מ-2 שקלים ללילה", בהובלת השחקן ליאור אשכנזי, מתוך הבנה שאחד הערכים המרכזיים שהלקוחות מחפשים במזגן חדש הוא יעילות וצריכה חסכונית בחשמל, לצד פעולה עוצמתית במשך שעות ארוכות, וכמובן אחריות ושירות.

 

יצוא. הייצוא למדינות אירופה ולעולם מגיע להיקפים של עשרות מיליוני דולר, והוא כולל פיתוח והשקות של סדרות ומוצרים חדשים ממפעל החברה בישראל.

 

המפעל. לאחרונה השקיעה אלקטרה שישה מיליון שקל בשדרוג התשתיות וקווי הייצור של מפעל המזגנים בראשון לציון, והוא עומד כעת בסטנדרטים בינלאומיים, כולל תו תקן ישראלי ותווי תקן אירופאים מחמירים.

 

מובילות באיכות ובשירות ללקוח

כחלק מאסטרטגיית המובילות באיכות, אלקטרה ממשיכה בבקרה חסרת פשרות, באמצעות מעבדות בדיקה מתקדמות. כל המזגנים ומערכות הקירור נבדקים בקפידה תחת הסטנדרטים המחמירים ביותר בענף.

 

בתחום השירות הקימה החברה מערך רב-ערוצי המאפשר ללקוחות לקבל שירות בכל דרך שיבחרו - טלפון, SMS, צ'ט בוט, מייל, אפליקציה, רשתות החברתיות או באמצעות אפליקציית העוזר האישי Robo hold, שמחייג וממתין עבור הלקוח. אלקטרה מעסיקה כ-120 טכנאים בהעסקה ישירה במסגרת מערך השירות, מתוך אמונה ששירות אמין ומהיר הוא חלק בלתי נפרד מחוויית הלקוח.

 

דברים שלא ידעת על אלקטרה

  • בשישה מכל 10 בתים בישראל מותקנות מערכות מיזוג אוויר של אלקטרה.
  • ב-72 שנות פעילותה מכרה אלקטרה יותר משלושה מיליון מזגנים בישראל, ועוד מאות אלפים ברחבי העולם.
  • אלקטרה שותפה לפרויקט מיזוג האוויר הגדול בישראל - עיר הבה"דים בנגב.
  • אלקטרה פועלת בכ-60 מדינות ברחבי העולם.
סיפור המותג פורסם לראשונה במהדורת 2016 של ספר ה-Superbrands של ישראל. סיפורי מותג נוספים מתפרסמים במהדורה הדיגיטלית של הספר באתר ynet.

כתבות נוספות